Podnikání v Číně

Americký dolar je produktem minulosti. Tato jednoduchá, téměř holá věta napsaná v americkém deníku Wall Street Journal způsobila během několika dní poprask na světové politické a ekonomické scéně. Může za to především její autor, kterým nebyl nikdo jiný než současný čínský prezident Chu Ťin-tchao. Ten touto jedinou větou v podstatě nepřímo připustil, že čínský jüan by v dohledné budoucnosti mohl nahradit dolar coby univerzální rezervní platidlo.

Jedna věc se čínské vládě musí přiznat - protentokrát dodržela slovo. Kontroverzní politika slabého jüanu se počátkem tohoto týdne začala uvolňovat a zdá se, že země vyklidila zbytku světa prostor pro hospodářský růst. Nepotopí ale náhlé rozhodnutí samotnou Čínu?

Čínské firmy podepsaly v úterý s řeckými partnery 14 dohod o investicích za stamiliony eur, zejména ve stavbě nákladních lodí a stavebnictví. Kontrakty Řecku pomohou překonat dluhovou krizi a následovat by měly další, sdělili vládní činitelé při návštěvě čínského místopředsedy vlády pro průmysl Čang-Te-ťianga. Dnes vicepremiér v rámci svého čtyřdenního pobytu v Řecku navštíví Krétu, kde mají Číňané zájem o výstavbu letiště.

Cílem Pekingu není vládnout světu, ale zavést multipolární globální systém.Čína se sice změnila k nepoznání, ale na jiné úrovni je její kontinuita stále dobře vidět. Většina ze základních aspektů čínské politiky platí jak pro její komunistické období, tak pro dřívější dynastie. Vblízké budoucnosti lze očekávat ztrátu výjimečného postavení USA ve světě, úpadek Západu a vedoucí globální roli čínské civilizace. Čína nejenže zaujme první místo v mezinárodním řádu, ale také jej od základu změní.…

Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.