V Číně lze podnikat i za mřížemi

05.08. 2011 Podnikání v Číně
Když mu bylo 16, prodával na ulici nedostatkové zboží, ve 36 byl miliardářem. Dnes sedí ve vězení.

Na tom, že čínský miliardář chce v dražbě koupit vysloužilou britskou mateřskou letadlovou loď Ark Royal, by nebylo nic zvláštního. Ovšem jen v případě, kdyby zrovna Chuang Kuang-jü neseděl ve chmurné cele pekingského vězení. Za mřížemi »kroutí« první rok ze čtrnácti, k nimž byl odsouzen zejména za úplatky policistům a daňovým úředníkům. Aukce na loď královského vojenského námořnictva se neúčastní přímo sám Chuang, ale málo známá hongkongská investiční firma Eagle Vantage Asset Management, ve které má vězeň většinový podíl. Mluvčí společnosti sice tvrdí, že Chuang v tom »nejede«, rozhoduje prý management. Nicméně znalci čínských poměrů o jeho slovech pochybují. Nakonec se Chuangovi z »basy« podařilo sesadit i svého nepřítele Čchen Siaa, předsedu správní rady holdingu Gome (čínsky Kuo-mej) a jeho kumpány. V této druhé největší čínské síti prodejen se spotřební elektronikou má se svojí manželkou Tu Ťuan 30procentní podíl. I když byl odsouzen a zaplatil státu vysokou pokutu, čínská vláda na jeho akcie nesáhla. Takže v podniku Gome, který jako osmnáctiletý chlapec se starším bratrem založil, je nadále největším, a tudíž i vlivným akcionářem. De facto je i jeho skutečným pánem, jemuž při ovlivňování osudů svých firem nebrání ani vysoké a silné zdi pekingského nápravného zařízení.

Podplacení úředníci

Jak se mohlo stát, že tak významný a obdivovaný podnikatel a svého času i nejbohatší Číňan byl potupně vláčen po soudech a natvrdo na dlouhých čtrnáct let vsazen za mříže? Čínští vyšetřovatelé totiž vypátrali, že zástupce ředitele hospodářské kriminality ministerstva vnitra dostal od Chuanga přes 200 tisíc dolarů. Do korupční kauzy byli »namočeni« i čtyři policisté a daňoví úředníci, jimž podnikatel zaplatil 675 tisíc dolarů za to, že přimhouřili oči nad jeho transakcemi. Vedle toho podle obžaloby nezákonně měnil čínské jüany za hongkongské dolary, aby mohl na burze v Hongkongu výhodně kupovat velké množství akcií technologických firem. Tím ovšem seznam nekončí: zneužíval totiž také informace v obchodním styku. Zřejmě skrýval v některých transakcích svoji identitu tak, že do nich nastrčil svoji ženu Tu Ťuan. Proto i ona musela opustit jejich dvě dcery, aby si odpykala tři a půl roku za údajnou spoluúčast na trestných činech svého manžela. »Chuang Kuang-jü patří k první generaci podnikatelů, která nerozumí novým zákonům, které upravují v Číně podnikání, nebo je nechce respektovat,« prohlásil Rupert Hoogewerf, jeden z nejlepších znalců čínského podnikatelského světa. »I když byl brilantním podnikatelem, nebyl dosti dobrým politikem. Ne dost otevřeně kultivoval své vlivné politické kontakty,« dodává.

Národní hrdina

Narozdíl od řady jiných soukromých podnikatelů Chuang Kuang-jü nevstoupil do Komunistické strany Číny, aby si získal silnější pozici mezi tamním establishmentem. »I kdybych chtěl, nebyl bych přijat. Jsem katolík. Má rodina má už po mnoho generací katolickou tradici,« vysvětloval. Katolická církev je čínským režimem považovaná za podezřelou organizaci. Mnozí Číňané Chuanga uznávali takřka jako národního hrdinu. I proto, že začal podnikat už ve svých šestnácti letech a za dvacet let se stal miliardářem. Vedle toho obchodní síť Gome je rozšířena po všech koutech nejlidnatější země světa a její zakladatel a šéf si právem nese přezdívku »řezník cen«. Bedlivě totiž sledoval na trhu elektrických a elektronických spotřebičů své soupeře a přizpůsoboval ceny tak, aby do svých velkoprodejen přilákal co nejvíce zákazníků.

S taškami na sever

Je podivuhodné, jak Chuang Kuang-jü stačil z původního pouličního stánku v Pekingu vybudovat Gome, druhou největší síť v zemi. Přestože měl jen základní vzdělání, projevil se v něm podnikatelský génius, který s velkou kreativitou zvládl všechny finesy odvětví a přinesl i některé inovace. Narodil se v malé jihočínské vesnici, kde se pěstovala rýže, a rodičům, kteří patřili k největší chudině. Kluci se mu kvůli tomu vysmívali a dobírali si ho. Rodiče ho učili moudrostem bible a zároveň mu vštěpovali, že jejich předci byli bohatí podnikatelé, kteří obchodovali v celé Asii. Ve svých 16 letech si se svým starším bratrem Chuang Ťün-čchinem vypůjčili peníze, nakoupili levné rozhlasové přijímače a baterie a vydali se s velkými taškami z jihu na sever Číny. Obchod jim tam jen kvetl, vydělali, a tak se rozhodli přesunout své podnikání do Pekingu. Začali s pouličním stánkem. Pak si poblíž náměstí Nebeského klidu otevřeli první kamenný obchod.

Kapitalistický instinkt

Brzy se u Chuang Kuang-jüa projevil »kapitalistický instinkt«, napsal list Financial Times. Využil totiž toho, že v osmdesátých letech trh v rozlehlé Číně ještě nefungoval, zboží byl nedostatek. Kupoval výrobky přímo z nových továren v jihočínské provincii Kuang-tung a prodával je v Pekingu. V té době probíhala urbanizace a střední třída pomalu rostla. Tudíž se i zvyšovala poptávka po chladničkách, pračkách a televizorech. Síť Gome se začala rozprostírat po celé zemi. Starší bratr Kuang-jüovi nechal volnou ruku a sám se rozhodl pro podnikání ve farmaceutickém odvětví. Ve srovnání s rivaly Chuang Kuang-jü stavěl svůj marketing na pověsti brandu Gome. Červeno-modré logo rychle proslavila obchodní i cenová politika. Vyznal se také v levném nákupu realit pro své prodejny. Navíc, v nových obchodech, které pořídil nebo postavil pro sebe, výhodně pronajímal prodejní plochu, a tím tehdy předběhl dnes už i v Číně rozšířenou praxi supermarketů. Tomuto náruživému kuřákovi a workoholikovi už však úspěchy sítě Gome zřejmě nestačily, a proto začal spekulovat s akciemi, což se mu zdálo výnosnější a více vzrušující než jen expanze holdingu. Bohužel i za cenu překračování čínských zákonů. Ve svém otevřeném dopise loni v září uvedl, že respektuje rozsudek soudu a děkuje vládě, že »pomohla zachovat podnik«. Kupodivu také povzbudil mladé podnikatele, aby usilovali o úspěch a nenechali se zastrašit jeho neblahým osudem. Sám si s podnikáním nedá pokoj ani za mřížemi. Z britské mateřské letadlové lodi, pokud ji získá, hodlá vybudovat plovoucí hotel a prostory po různé radovánky. On se však musí spokojit s drsným a odpudivým prostředím věznice.

Chuang Kuang-jü (42)

- Narodil se 24. června 1969 v jihočínské vesnici u města Šan-tchou v chudé katolické rodině. - V roce 1986 si Chuang a jeho starší bratr v Pekingu otevřeli stánek, kde zprvu prodávali oděvy a později dovezené domácí spotřebiče. - V lednu 1987 bratři oficiálně založili obchodní podnik Gome, který prodával domácí spotřebiče. - Od ledna 1987 byl generálním ředitelem Gome. Poté se stal předsedou správní rady, generálním ředitelem a největším akcionářem. - V letech 2004 až 2008 figuroval mezi největšími boháči v Číně. - V listopadu 2008 byl vzat do vyšetřovací vazby. - V lednu 2009 se během pobytu ve vyšetřovací vazbě vzdal všech vysokých funkcí ve společnosti Gome. - 18. května 2010 byl za nezákonné obchodní transakce, zneužití informací v obchodním styku a korupci odsouzen ke čtrnácti letům vězení, k pokutě 88 milionů dolarů a zabavení nemovitého majetku v hodnotě 30 milionů dolarů. - Jeho žena Tu Ťuan byla odsouzena na tři a půl roku a k pokutě 30 milionů dolarů.

Gome Electrical Appliances Holding

Obor činnosti: - Druhý největší čínský řetězec prodejen s elektrickými a elektronickými výrobky. - Kotován na akciové burze v Hongkongu. - Registrován na Bermudách. - Loni provozoval síť 860 obchodů v Číně a Hongkongu. - Kolem třetiny akcií vlastní Chuang Kuang-jü a jeho žena Tu Ťuan, oba jsou tč. ve vězení. Historie: - V roce 1987 firmu založili bratři Chuangové. Počet zaměstnanců: - 49 417 lidí. Současná situace: - Management plánuje expanzi sítě do menších čínských měst a pokračuje v zakládání nových specializovaných digitálních obchodů. Obrat: - Loňské tržby se meziročně zvýšily na 7,69 miliardy dolarů (zhruba 129,4 miliardy korun), čistý zisk se zvedl na 296,6 milionu dolarů.

Zdroj:Ekonom

Další články

Proč se české nevěsty strojí do bílých šatů? Protože je to barva čistoty. Proč smuteční hosté chodí v černé? Protože je to barva smrti a zármutku. Podobně zelená symbolizuje pro Evropany naději a nový život, červená lásku a blankytná nevinnost. Stejně významné jsou barvy i v Číně. Některé významy a způsoby jejich použití se ale od evropských liší.

V Číně byla Nobelova cena vždy ostře sledována jako výraz světového uznání národním literaturám. Skutečnost, že se této pocty až do minulého týdne nedostalo žádnému spisovateli z Číny, se vší její bohatou literární tradicí a významem, přičítaným slovesným uměním, byla pro čínské intelektuály trpkou připomínkou neplnoprávného postavení jejich vlasti na pomyslné stupnici světových kultur v moderní době.

Letos v létě uplynulo vice než sto let od boxerského povstání v severní Číně a jeho potlačení spojenými armádami osmi mocností (Evropa, USA a Japonsko). Kulaté výročí této významné, ale na Západě polozapomenuté historické epizody prošlo vcelku bez povšimnutí, dokud na ně neupozornila jiná kontroverzní, symbolikou nabitá událost: 1. října, v den 51. výročí založení ČLR (a na svátek sv. Terezie z Lisieux, patronky misionářů), vyhlásil papež Jan Pavel II. kanonizaci 120 nových světců z Číny,…

Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.