Když se USA nepříliš úspěšně potýkaly s pandemií koronaviru, mnozí se obávali, že Čína situace využije k posílení svého vlivu ve světě. Vývoj mezinárodní situace se ale nakonec naopak vyznačoval strategickými přehmaty Číny.
Když se USA nepříliš úspěšně potýkaly s pandemií koronaviru, mnozí se obávali, že Čína situace využije k posílení svého vlivu ve světě. Vývoj mezinárodní situace se ale nakonec naopak vyznačoval strategickými přehmaty Číny.
Mordor. Čínské mrakodrapy pro chov prasat. Takové záběry člověka snad již opravdu donutí k přehodnocení jídelníčku a k zamyšlení nad sebou samým.
V záplavě článků hlásajících, že se ta či ona česká společnost vydává podnikat do nejlidnatější země světa, je příkladů skutečného úspěchu jen málo. Statistiky říkají, že podle objemu vývozu směřujícího na tamní trh patří Číně 16. místo. Za prvních 11 měsíců loňského roku tam zdejší firmy vyvezly zboží za necelých 60 miliard korun, tedy méně než například do Rumunska. S úspěšností českého zboží v Číně to vypadá stejně jako před rokem, pěti nebo deseti. Těžit domnělý…
Když Rusové mluví o roce 1991, zaměřují se na způsoby, jak nacionalismus zničil SSSR. Ale když to dělají Číňané, zaměřují se na způsoby, kterými sovětská komunistická strana ideologicky a prakticky oslabila - a docházejí k závěru, že Peking nikdy nesmí dopustit, aby se to opakovalo, napsal sinolog Ivan Zujenko Číst celý článek >
Když současný čínský prezident Si Ťin-pching před deseti lety nastupoval do čela ČLR, nebylo o něm možné seriózně psát. „O jeho názorech nevím prakticky nic. Jako ostatně nikdo,“ řekl v říjnu 2012 harvardský profesor Roderick MacFarquhar, který se studiem čínských elit zabýval přes půl století. Jeho kurz přitom pouhý rok předtím navštěvovala i dcera samotného Si Ťin-pchinga, která na americké univerzitě studovala. „Více nevědí ani Číňané, kteří se o politiku zajímají. Pro…
Čínská lidová republika dosáhla za poslední půlstoletí na mezinárodní scéně obrovského vlivu. V příštích letech se to může změnit.
Spojené státy se sice angažují v ukrajinské krizi, ale jejich protivníkem dávno není Rusko, které nedokáže porazit ani zemi o velikosti dvou čínských velkoměst. Válka o budoucí roli USA probíhá v Asii – a asijské století nebude bezpečné ani příjemné, píše v komentáři velvyslanec v USA Hynek Kmoníček.