Niall Ferguson: Biden dělá kolosální chybu, když si myslí, že může vykrvácet Rusko, svrhnout Putina a dát Číně signál, aby držela ruce pryč od Tchaj-wanu.
Niall Ferguson: Biden dělá kolosální chybu, když si myslí, že může vykrvácet Rusko, svrhnout Putina a dát Číně signál, aby držela ruce pryč od Tchaj-wanu.
Bidenova administrativa řeší ukrajinskou krizi inteligentně a efektivně, její postup by šlo popsat jako „zastrašování plus diplomacie“. Washington hrozí uvěřitelnými důsledky, jež může pro Rusko invaze mít, a zároveň dokázal obdivuhodně sjednotit své evropské spojence. Zatímco odmítá (správně) slíbit, že se Ukrajina nikde nestane členskou zemí NATO, nabízí diskusi prakticky o všem ostatním, od kontroly zbrojení po rozmístění raket. Přesto tato krize odhalila strategickou slabinu.
Média na Západě stále opakují, že komunismus je mrtvý koncept. A to po celou dobu, kdy je nejdynamičtějším státem světa Čína, kterou vede komunistická strana. A když si toho nedávno američtí politolové všimli, definovali čínskou nedemokratičnost jako hlavní problém mezinárodních vztahů. Otázka zní: když se Čína stává velmocí, bude se chovat velmocensky jako se dosud choval Západ?
Vyspělý čínský satelit pořídil snímky amerického města s vysokým rozlišením za méně než minutu. Žádný jiný satelit dosud nedosáhl tak skvělých výsledků.
Je potřeba vyvrátit mýtus, že by se Číňané cítili utiskováni totalitním režimem, toužili se ho zbavit a doplout do rajských vod demokracie. Většinu lidí tam politika vůbec nezajímá.
Tajemství tohoto šťavnatého, aromatického jídla je čas. Pomalé vaření po dobu několika hodin umožňuje vepřovému bůčku absorbovat víno a sójovou omáčku, která rozkládá mastné maso, čímž vzniká fantasticá struktura lahodného pokrmu. Tato další ze slavných čínských kulinářských specialit se váže k městu Hangzhou a jmenuje se vepřové dongpo (东坡肉).
Pohled na Čínu je dnes plný nervozity, děje se něco historicky bezprecedentního a neznámá změna vždy vyvolává obavy z budoucnosti. Západ chce tudíž oprávněně získat záruky, že jeho zájmy tato změna neohrožuje. V mezinárodní politice paradoxně i rozum často slouží emocím a proto je třeba nalézt cestu jak zájmy Západu zabezpečit. Je zřejmé, že i racionální přístup nenabídne nic víc než alternativy, ale i to rozhodně není málo.
Poté co letos v lednu příznivci Donalda Trumpa vzali útokem americký Kapitol, vystřelila v Číně vzhůru cena knihy, která už dávno nebyla novinkou a těžko se sháněla. Nese název Amerika proti Americe a předvídá postupný úpadek země pod vlivem rostoucích domácích konfliktů. Když se v jednom čínském on-line antikvariátu začala nabízet za neskutečných 2500 dolarů, všiml si fenoménu i byznysový server Bloomberg.
USA a Británie 15. září oznámily podpis dohody, podle níž budou s Austrálií jako součást „vylepšeného trojstranného bezpečnostního partnerství“ AUKUS sdílet technologie pro jaderné ponorky. Svět oznámení vnímal jako velkou novinku – a právem. Je to vlastně znamení, že se těžiště geopolitiky pohnulo směrem na východ a že v nadcházejících dekádách bude stát v centru mezinárodního dění Asie.