Všechny články

Bidenova administrativa řeší ukrajinskou krizi inteligentně a efektivně, její postup by šlo popsat jako „zastrašování plus diplomacie“. Washington hrozí uvěřitelnými důsledky, jež může pro Rusko invaze mít, a zároveň dokázal obdivuhodně sjednotit své evropské spojence. Zatímco odmítá (správně) slíbit, že se Ukrajina nikde nestane členskou zemí NATO, nabízí diskusi prakticky o všem ostatním, od kontroly zbrojení po rozmístění raket. Přesto tato krize odhalila strategickou slabinu.

Média na Západě stále opakují, že komunismus je mrtvý koncept. A to po celou dobu, kdy je nejdynamičtějším státem světa Čína, kterou vede komunistická strana. A když si toho nedávno američtí politolové všimli, definovali čínskou nedemokratičnost jako hlavní problém mezinárodních vztahů. Otázka zní: když se Čína stává velmocí, bude se chovat velmocensky jako se dosud choval Západ?

Tajemství tohoto šťavnatého, aromatického jídla je čas. Pomalé vaření po dobu několika hodin umožňuje vepřovému bůčku absorbovat víno a sójovou omáčku, která rozkládá mastné maso, čímž vzniká fantasticá struktura lahodného pokrmu. Tato další ze slavných čínských kulinářských specialit se váže k městu Hangzhou a jmenuje se vepřové dongpo (东坡肉).

Pohled na Čínu je dnes plný nervozity, děje se něco historicky bezprecedentního a neznámá změna vždy vyvolává obavy z budoucnosti. Západ chce tudíž oprávněně získat záruky, že jeho zájmy tato změna neohrožuje. V mezinárodní politice paradoxně i rozum často slouží emocím a proto je třeba nalézt cestu jak zájmy Západu zabezpečit. Je zřejmé, že  i racionální přístup nenabídne nic víc než alternativy, ale i to rozhodně není málo.

Poté co letos v lednu příznivci Donalda Trumpa vzali útokem americký Kapitol, vystřelila v Číně vzhůru cena knihy, která už dávno nebyla novinkou a těžko se sháněla. Nese název Amerika proti Americe a předvídá postupný úpadek země pod vlivem rostoucích domácích konfliktů. Když se v jednom čínském on-line antikvariátu začala nabízet za neskutečných 2500 dolarů, všiml si fenoménu i byznysový server Bloomberg.

USA a Británie 15. září oznámily podpis dohody, podle níž budou s Austrálií jako součást „vylepšeného trojstranného bezpečnostního partnerství“ AUKUS sdílet technologie pro jaderné ponorky. Svět oznámení vnímal jako velkou novinku – a právem. Je to vlastně znamení, že se těžiště geopolitiky pohnulo směrem na východ a že v nadcházejících dekádách bude stát v centru mezinárodního dění Asie.

Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.