Čínské komentáře

Pascal Lamy zůstává i po svém odchodu z funkce v roce 2013 dodnes historicky nejdéle sloužícím ředitelem Světové obchodní organizace. WTO, která má za cíl odstraňovat bariéry v mezinárodním obchodu, vedl osm let v čase převládající víry v přísliby globalizace. Duch doby se změnil: dnes v kurzu není propojení světa, ale důraz na národní bezpečnost. Pandemie i neklid v Rudém moři ukázaly zranitelnost obchodních řetězců a rostou obavy z přílišné závislosti na Číně.…

Média na Západě stále opakují, že komunismus je mrtvý koncept. A to po celou dobu, kdy je nejdynamičtějším státem světa Čína, kterou vede komunistická strana. A když si toho nedávno američtí politolové všimli, definovali čínskou nedemokratičnost jako hlavní problém mezinárodních vztahů. Otázka zní: když se Čína stává velmocí, bude se chovat velmocensky jako se dosud choval Západ?

Pohled na Čínu je dnes plný nervozity, děje se něco historicky bezprecedentního a neznámá změna vždy vyvolává obavy z budoucnosti. Západ chce tudíž oprávněně získat záruky, že jeho zájmy tato změna neohrožuje. V mezinárodní politice paradoxně i rozum často slouží emocím a proto je třeba nalézt cestu jak zájmy Západu zabezpečit. Je zřejmé, že  i racionální přístup nenabídne nic víc než alternativy, ale i to rozhodně není málo.

Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.