Čínská kultura a tradice

V Císařské konírně Pražského hradu vystavuje více než čtyřicítka současných čínských umělců. Největší hvězda mezi nimi není. Ani nemůže být. Současné čínské umění zavítalo do Prahy. Oficiální přehlídka PEKING–PRAHA s podtitulem Nový pohled na současné čínské umění je více než výstavou. Je propagandistickou prezentací "uvolňující se" politiky Čínské lidové republiky.

Jméno Michael Anti (37) poprvé obletělo svět před sedmi lety, když Microsoft na nátlak čínských komunistů smazal jeho protivládní blog. Od té doby patří k nejvýznamnějším čínským politickým blogerům. Z hlavního sálu Žofínského paláce doléhala debata Fora 2000 o budoucnosti médií, když se čínský host na balkoně rozhovořil o hranicích svobody ve své zemi.

Byl nezvěstný. Skoro tři měsíce. A když pak Aj Wej-wej, čínský světově proslulý (nikoli však v Číně proslulý) umělec, architekt, aktivista a spoluautor olympijského stadiónu Ptačí hnízdo, vyšel do tmy, POPRVÉ NEZVEDL PROSTŘEDNÍČEK. Poprvé zpoza modrých vrat svého domu, kde na něj po jeho propuštění čekali reportéři, neřekl nic ve smyslu: "Fuck you motherland!"

Kurz "Výuka čínštiny" je určen všem, kteří mají zájem o základy čínského jazyka a písma, kulturu a historii Dálného východu. Čínské písmo jako archaický a současně stále živý logosylabický systém je unikátním klíčem k odhalování kořenů lidské kultury, způsobu myšlení a hodnot, které jsou trvalou výzvou pro naše současné kulturní standardy.

Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.