Když slyšíš větu: „Zvládneme to za každou cenu,“ tak si nemysli, že jsi „my“. Ty jsi jenom „cena“. Hořký vtip vystihuje náladu jedenáctimilionového města Wu-chan, které bylo během epidemie nového koronaviru 76 dnů izolováno od okolního světa. Také proto ho ve svém internetovém Wuchanském deníku zaznamenává spisovatelka FangFang, která izolaci prožila v domovním bloku ve čtvrti Wu-čchang. Pětašedesátiletá autorka popisovala skutečnost zavřeného města ve střední Číně, tím se stala oponentkou…
Rubriky
Prezident Miloš Zeman patří k hráčům politické scény, jejichž motivaci není pro většinu pozorovatelů veřejného prostoru snadné číst. Ze všech politiků umí nejvíc překvapovat nečekanými rozhodnutími a tahy.
První fáze“ Trumpovy obchodní dohody s Čínou je z velké části vítězstvím Pekingu. Stačí porovnat dohodu podepsanou minulý týden s původními požadavky Washingtonu obsaženými v dokumentu, který unikl v květnu 2018. Jak píší Financial Times s ohledem na základní americké cíle: „Po téměř dvouletém vyjednávání o clech a proticlech žádný z těchto cílů Trump nesplnil.“
Čína má novou hrdinku v panteonu nové komunistické mytologie
30.11. 2019 Reportáže, analýzy, rozhovoryKomunismu obětovala všechno, včetně života
Čína upravila strategii a chce se vyhnout předlužení svých partnerů přijetím standardů Mezinárodního měnového fondu
Konfliktní vztahy Ruska a Číny sahají hluboko do carské a císařské historie, a ačkoli se v roce 1860 podepsala smlouva určující hranice na Sibiři, přetrvával hlavně na straně Číny postoj, že dohoda je nespravedlivá.
Komunistická Čína zavádí systém kontroly obyvatel, který překonává nejdivočejší sny spisovatelů antiutopických románů: počítačové systémy mají automaticky hodnotit "kvalitu" jednoho každého obyvatele a podle výsledků ho odměňovat nebo trestat. O významu, jaký Čína takzvanému systému společenského kreditu přikládá, svědčí i vyjádření samotného prezidenta státu a generálního tajemníka komunistické strany Si Ťin-pchinga: "Umožní to důvěryhodným lidem cestovat kamkoliv na světě. Na…
Několik měsíců před vypuknutím aféry kolem firmy Huawei přišel francouzský deník Le Monde s ohromujícím odhalením: Číňané měli pět let každý den vysávat data z počítačů v sídle Africké unie v etiopské Addis Abebě. Monumentální komplex Čína stavěla a dodávala i veškeré IT vybavení a odborníky na kyberbezpečnost. Tato legrace Čínu stála 200 milionů dolarů a bylo bláhové si myslet, že si je na ničem nevybere. Dar Africe, humanitární štěnice.