Čína má novou hrdinku v panteonu nové komunistické mytologie

30.11. 2019 Reportáže, analýzy, rozhovory
Byla nesobeckou vlastenkou, která neúnavně pracovala pro svou zemi. Neměla zájem na vlastním obohacení, ale na pomoci druhým. Konala jen samé dobro, dokud se nestala mučednicí za komunistickou věc. Řeč je o Chuang Wen-siou, kterou si čínský prezident Si Ťin-pching vybral jako novou hrdinku, pomocí které bude ovládat masy.

„Učte se od Chuang Wen-siou

Inspirujte se, jak být dostatečně stateční, abyste nesli zodpovědnost, projevili neúnavné odhodlání a přispěli do nové éry svým dílem,“ hřímal v říjnu čínský prezident Si, který Chuang označil za vynikající členku komunistické strany a vzor hodný následování. Za sedm let u moci se Siovi údajně podařilo obyvatele přesvědčit o tom, že jeho vláda je založená na morálce a ctnosti. Nová etapa je totiž jeho etapou, ve které jsou všichni oddáni komunistické straně, její ideologii a budování lepších zítřků. Čínské úřady v říjnu zveřejnily nový morální kodex, jehož zásady se dají velmi dobře aplikovat právě na život a zásluhy Chuang. Hrdinové mají podle spoluzakladatele Čínského mediálního projektu Davida Bandurskiho uvnitř čínské komunistické strany zvláštní místo, protože pomáhají budovat legitimitu režimu. „Pointou je mít postavy, které lidi nasměrují k potřebě obětovat se zájmům a prioritám strany,“ vysvětluje. Čína pověst svých hrdinů a mučedníků přísně střeží, což dokládá přijetí zákona, který zakazuje jejich hanobení. Si mohl stěží doufat v lepší ztělesnění své ideologie, než jaké mu nabídla mladá a usměvavá Chuang. Tu strana oslavuje jako inkarnaci Lei Fenga, který byl ikonou za dob Mao Ce-tunga. Protože však Si nechtěl oprašovat staré modly, hledal pro svou éru nového hrdinu. Někoho, kdo prokázal věrnost zemi a straně během jeho vlády.

Komunismus nade všechno

Chuang se narodila roku 1989 ve městě Paj-se ležícím u hranic s Vietnamem. Žila ve velmi chudé rodině, která neměla na jídlo ani základní vybavení domácnosti. Přesto se nadaná dívka dostala na pekingskou univerzitu a získala magisterský titul. Ačkoli mohla zůstat ve městě, rozhodla se vrátit na venkov a pracovala jako dobrovolnice. Nakonec se stala v jedné obci sekretářkou strany a pomohla nejméně stovce domácností z chudoby. Když se ale letos v červnu snažila Chuang dostat k vesničanům v nouzi, zastihl ji po cestě přívalový déšť, který smetl auto ze silnice. Její tělo záchranáři objevili druhý den. Chuang zemřela ve věku třiceti let. Krátce poté zaplnily příběhy o jejím nezištném životě stránky státních novin. Čínští umělci začali na její oslavu psát básně, písně i proslovy. Kanonizace Chuang má nicméně podle listu The Washington Post jediný účel - vštípit mladé generaci komunistické ideály a zajistit její loajalitu vůči režimu.

Zdoj:MF

Další články

Nikdo nepochybuje, že Čína je významným hráčem ovlivňujícím mezinárodní ekonomické vztahy. Mnozí se dokonce přiklánějí k hypotéze, že Země Středu (Žong-guò, jak se Čína nazývá ve svém jazyce) jednou bude ekonomickou supervelmocí. K tomuto cíli ale ještě vede dlouhá cesta.

Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.