Čína má novou hrdinku v panteonu nové komunistické mytologie

30.11. 2019 Reportáže, analýzy, rozhovory
Byla nesobeckou vlastenkou, která neúnavně pracovala pro svou zemi. Neměla zájem na vlastním obohacení, ale na pomoci druhým. Konala jen samé dobro, dokud se nestala mučednicí za komunistickou věc. Řeč je o Chuang Wen-siou, kterou si čínský prezident Si Ťin-pching vybral jako novou hrdinku, pomocí které bude ovládat masy.

„Učte se od Chuang Wen-siou

Inspirujte se, jak být dostatečně stateční, abyste nesli zodpovědnost, projevili neúnavné odhodlání a přispěli do nové éry svým dílem,“ hřímal v říjnu čínský prezident Si, který Chuang označil za vynikající členku komunistické strany a vzor hodný následování. Za sedm let u moci se Siovi údajně podařilo obyvatele přesvědčit o tom, že jeho vláda je založená na morálce a ctnosti. Nová etapa je totiž jeho etapou, ve které jsou všichni oddáni komunistické straně, její ideologii a budování lepších zítřků. Čínské úřady v říjnu zveřejnily nový morální kodex, jehož zásady se dají velmi dobře aplikovat právě na život a zásluhy Chuang. Hrdinové mají podle spoluzakladatele Čínského mediálního projektu Davida Bandurskiho uvnitř čínské komunistické strany zvláštní místo, protože pomáhají budovat legitimitu režimu. „Pointou je mít postavy, které lidi nasměrují k potřebě obětovat se zájmům a prioritám strany,“ vysvětluje. Čína pověst svých hrdinů a mučedníků přísně střeží, což dokládá přijetí zákona, který zakazuje jejich hanobení. Si mohl stěží doufat v lepší ztělesnění své ideologie, než jaké mu nabídla mladá a usměvavá Chuang. Tu strana oslavuje jako inkarnaci Lei Fenga, který byl ikonou za dob Mao Ce-tunga. Protože však Si nechtěl oprašovat staré modly, hledal pro svou éru nového hrdinu. Někoho, kdo prokázal věrnost zemi a straně během jeho vlády.

Komunismus nade všechno

Chuang se narodila roku 1989 ve městě Paj-se ležícím u hranic s Vietnamem. Žila ve velmi chudé rodině, která neměla na jídlo ani základní vybavení domácnosti. Přesto se nadaná dívka dostala na pekingskou univerzitu a získala magisterský titul. Ačkoli mohla zůstat ve městě, rozhodla se vrátit na venkov a pracovala jako dobrovolnice. Nakonec se stala v jedné obci sekretářkou strany a pomohla nejméně stovce domácností z chudoby. Když se ale letos v červnu snažila Chuang dostat k vesničanům v nouzi, zastihl ji po cestě přívalový déšť, který smetl auto ze silnice. Její tělo záchranáři objevili druhý den. Chuang zemřela ve věku třiceti let. Krátce poté zaplnily příběhy o jejím nezištném životě stránky státních novin. Čínští umělci začali na její oslavu psát básně, písně i proslovy. Kanonizace Chuang má nicméně podle listu The Washington Post jediný účel - vštípit mladé generaci komunistické ideály a zajistit její loajalitu vůči režimu.

Zdoj:MF

Další články

Proč se české nevěsty strojí do bílých šatů? Protože je to barva čistoty. Proč smuteční hosté chodí v černé? Protože je to barva smrti a zármutku. Podobně zelená symbolizuje pro Evropany naději a nový život, červená lásku a blankytná nevinnost. Stejně významné jsou barvy i v Číně. Některé významy a způsoby jejich použití se ale od evropských liší.

V Číně byla Nobelova cena vždy ostře sledována jako výraz světového uznání národním literaturám. Skutečnost, že se této pocty až do minulého týdne nedostalo žádnému spisovateli z Číny, se vší její bohatou literární tradicí a významem, přičítaným slovesným uměním, byla pro čínské intelektuály trpkou připomínkou neplnoprávného postavení jejich vlasti na pomyslné stupnici světových kultur v moderní době.

Letos v létě uplynulo vice než sto let od boxerského povstání v severní Číně a jeho potlačení spojenými armádami osmi mocností (Evropa, USA a Japonsko). Kulaté výročí této významné, ale na Západě polozapomenuté historické epizody prošlo vcelku bez povšimnutí, dokud na ně neupozornila jiná kontroverzní, symbolikou nabitá událost: 1. října, v den 51. výročí založení ČLR (a na svátek sv. Terezie z Lisieux, patronky misionářů), vyhlásil papež Jan Pavel II. kanonizaci 120 nových světců z Číny,…

Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.