Podnikání v Číně

Je to v podstatě stejný příběh jako s dětskými hračkami nebo elektronikou. Několik let měly západní firmy žně, když zasypávaly čínský trh svými výrobky. Potom se situace otočila a dnes už nenajdete prakticky nic, co by nemělo aspoň část dílů z Číny. Teď jsou na řadě léky. A Česko chce Číně posloužit jako most do Evropy.

Na začátku tohoto tisíciletí se mluvilo o Číně jako o nastupující ekonomické supervelmoci. Čínská makroekonomická data překonávala všechna očekávání a schopnost Číny dosahovat vysokého růstu HDP neměla ve světě obdoby. Proto také byla v hledáčku investorů a investiční příběhy rostly jak houby po dešti. Ovšem v posledních dvou až třech letech dochází k útlumu dynamiky růstu čínského hospodářství.

Čína opět stojí před velkými změnami. "Rozdíl mezi Washingtonem a Pekingem nás všechny šokuje," prohlásil George Yeo, bývalý singapurský ministr zahraničí. Narážel na kvalitu vládnutí v obou hlavních městech, především pak na stále rozšířenější pocit v Asii, že Spojené státy ztratí schopnost kompetentně uskutečnit jakýkoli plán (viz Irák nebo Obamacare). Na druhé straně Peking právě nyní pečlivě a systematicky plánuje sérii reforem, jež pravděpodobně během deseti let promění Čínu v…

Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.