Podnikání v Číně

Nejpočetnější populace na Zemi je dennodenně zásobována informacemi o světovém finančním kolapsu. Situaci se věnují všechna média tištěnými počínaje, internetem konče. Zprávy se týkají nejen toho, jak se s krizí vyrovnávají a jak jí čelí v zahraničí, ale i toho, jaká opatření přijala čínská vláda. Politické elity ale tvrdí, že Čína jako první překoná současnou ekonomickou a finanční krizi.

V Číně končí oslavy vstupu do nového lunárního roku. Miliony Číňanů se budou z venkova, kam o svátcích odjely navštívit své rodiny, přesouvat zpátky do měst, kde během roku pracují. V severočínském městě Sin-ťi, které je střediskem kožešnického a kožedělného průmyslu a také výroby zábavné pyrotechniky, už se ale tito navrátilci téměř nebudou mít kam vrátit. Celosvětová hospodářská krize zasadila tomuto kdysi vzkvétajícímu městu těžkou ránu.

Jestliže vaše podnikání míří do této asijské velmoci, měli byste vědět, že na začátku letošního roku tam vstoupil v účinnost nový zákon o pracovních smlouvách. Je vnímaný jako zlomový, protože přinesl významné změny čínského pracovního práva. Především značně zvýšil sankce za nedodržení jeho ustanovení, a tím i odpovědnost zaměstnavatelů. Mimo jiné dochází ke zpřesnění, omezení, případně dalším změnám ustanovení upravujících zkušební dobu, konkurenční doložku nebo odstupné.

Čína zaznamenává nejnižší růst za posledních pět let.Měl to být šťastný rok. Vždyť osmička je v čínské tradici symbolem štěstí. Rok krysy ale pro nejlidnatější zemi světa přináší jednu katastrofu za druhou – sněhovou bouři, zemětřesení, protivládní protesty ve Lhase, nejhorší čínské železniční neštěstí za poslední desetiletí, střevní virovou nákazu a desetitisíce dětí otrávených kontaminovaným mlékem.

Nejvíce preferovanou značkou ze světa luxusu je v Číně Chanel, za ním následuje Giorgio Armani. Mezinárodním exkluzivním firmám se v nejlidnatější zemi světa daří, Číňané jsou ochotni za luxus platit. Proslulým firmám roste tuzemská konkurence. O značky, které byly založeny čínskými podnikateli, je mezi zákazníky zájem. Nejúspěšnější čínskou luxusní společnost Shanghai Tang získala do svého portfolia švýcarská skupina Compagnie Financiére Richemont a rozšířila tak seskupení, kam spadají…

Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.