Čínská kultura a tradice

Mistr Kchung, na Západě spíše známý pod svým latinským jménem Сonfucius, by byl určitě hrdý. Minulý měsíc proběhla ve Velké síni lidu v Pekingu první konference čínského Confucius Institute. Více než tři sta zástupců ze 35 zemí světa se zúčastnilo této historicky největší mezinárodní konference zaměřené na studium čínštiny jako cizího jazyka. Confucius Institute je čínskou odpovědí na francouzský Alliance Française, německý Goethe Institut a anglický British Council. Čína do tohoto projektu…

Ten večer jsme měli hrát zápas s USA. Byla jsem příšerně unavená a nikam se mi nechtělo, Gidžitka však klepala na dveře a polonasraně mi povídá: „Hele, já se jdu převlíct a ty se mezitím rozmysli, jo?“ Byla jsem rozhodnutá nejít až do chvíle, kdy se akorát jako naschvál „naši chlapci“ objevili na obrazovce ve vysílání CCTV.

Procházejíc se po ulicích Pekingu, často si vzpomenu na nářky své kamarádky, módní návrhářky, kterak se lidí v Čechách hovadsky oblékají. Tehdy jsem jí oponovala, že se každý může oblékat, jak chce, že když někdo chce vypadat obyčejně nebo ošklivě, je to jeho svaté právo atd. atp. Ona říkala, a měla to pohříchu vyagumentovanější než já (což neznamená, že měla pravdu), že člověk má dbát na to, aby vypadal krásně.

Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.