Čína zahajuje první telefonickou lesbickou horkou linku

24.11. 2006 Čínská kultura a tradice
Služba je v provozu teprve krátce v Šanghaji a zaměstnává pracovnice s výcvikem, které nabízejí kvalifikované sociální i psychologické poradenství.

První telefonická lesbická horká linka v Číně byla zahájena letos na podzim, tedy již několik let poté, co proběhlo úspěšně zavedení obdobného telefonického servisu pro čínské homosexuálně orientované muže. Za zmínku také stojí, že až do roku 2001 byla v Číně považována homosexualita za psychiatrickou poruchu. Takto orientovaní občané byli tvrdě perzekuování, a to zejména v období Maocetungovy vlády. Oficiální statistiky nejsou k dispozici, ale státní zdravotnické organizace mají za to, že v zemi žije asi 5 nebo 10 milionů homosexuálních osob. Neoficiální statistiky hovoří až o 30 milionech. Za poslední dobu v této oblasti lidských práv došlo k posunu mnohem více než v jiných. Například na Sunjatsenově univerzitě ve městě Zhuhai v jižní Číně bylo letos dokonce oficiálně zaregistorváno gay a lesbické sdružení kolejních studentů a zaměstnanců školy.

Zdroj: BBC

Další články

Proč se české nevěsty strojí do bílých šatů? Protože je to barva čistoty. Proč smuteční hosté chodí v černé? Protože je to barva smrti a zármutku. Podobně zelená symbolizuje pro Evropany naději a nový život, červená lásku a blankytná nevinnost. Stejně významné jsou barvy i v Číně. Některé významy a způsoby jejich použití se ale od evropských liší.

V Číně byla Nobelova cena vždy ostře sledována jako výraz světového uznání národním literaturám. Skutečnost, že se této pocty až do minulého týdne nedostalo žádnému spisovateli z Číny, se vší její bohatou literární tradicí a významem, přičítaným slovesným uměním, byla pro čínské intelektuály trpkou připomínkou neplnoprávného postavení jejich vlasti na pomyslné stupnici světových kultur v moderní době.

Letos v létě uplynulo vice než sto let od boxerského povstání v severní Číně a jeho potlačení spojenými armádami osmi mocností (Evropa, USA a Japonsko). Kulaté výročí této významné, ale na Západě polozapomenuté historické epizody prošlo vcelku bez povšimnutí, dokud na ně neupozornila jiná kontroverzní, symbolikou nabitá událost: 1. října, v den 51. výročí založení ČLR (a na svátek sv. Terezie z Lisieux, patronky misionářů), vyhlásil papež Jan Pavel II. kanonizaci 120 nových světců z Číny,…

Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.