Reportáže, analýzy, rozhovory

„Čímerika“ (Čína plus Amerika), jak pomyslný útvar vtipně pojmenoval historik Niall Ferguson, pozvolna ztratila svou chiméričnost a stala se předmětem většiny úvah o budoucím uspořádání světa. Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová svou první cestu vážila právě do Číny, což jen potvrdilo podezření, že se tímto směrem ubírají úvahy současné americké administrativy.

Podle upravených údajů čínského statistického úřadu se Čína stala v roce 2007 třetí největší světovou ekonomikou a předstihla tak Německo. Hrubý domácí produkt Číny vzrostl v předloňském roce o plných třináct procent na 3,38 bilionu dolarů a absolutní výší překonal HDP německý, který podle průměrných kurzů pro rok 2007 činil 3,32 bilionu dolarů.

„Nezáleží na tom, jestli je kočka bílá nebo černá, hlavně že chytá myši.“ Čína 18. prosince oslavila třicet let ode dne, kdy se její vládnoucí elita začala řídit tímto heslem tehdy nového komunistického vůdce Teng Siao-pchinga. Ten svou zemi po letech ideologicky zatvrzelé maoistické izolace postupně otevřel světu a zajistil jí tak hospodářský růst, který v lidských dějinách nemá obdoby.

V jednom z pekingských obchodů s DVD, v přihrádce nadepsané čínský film, je zařazen i snímek dnes jednoznačně nejznámějšího čínského režiséra Čang I-moua nazvaný Chuo-č’(Žít). Film popisuje život manželského páru, který během Velkého skoku a Kulturní revoluce, dvou historických etap od roku 1958 do roku 1969, během nichž vedl Čínskou lidovou republiku Mao Ce-tung, přišel kvůli nesmyslným politickým rozhodnutím o dvě děti. Čang za snímek získal v roce 1994 Velkou cenu poroty na filmovém…

Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.