Když slyšíš větu: „Zvládneme to za každou cenu,“ tak si nemysli, že jsi „my“. Ty jsi jenom „cena“. Hořký vtip vystihuje náladu jedenáctimilionového města Wu-chan, které bylo během epidemie nového koronaviru 76 dnů izolováno od okolního světa. Také proto ho ve svém internetovém Wuchanském deníku zaznamenává spisovatelka FangFang, která izolaci prožila v domovním bloku ve čtvrti Wu-čchang. Pětašedesátiletá autorka popisovala skutečnost zavřeného města ve střední Číně, tím se stala oponentkou…
Rubriky
První fáze“ Trumpovy obchodní dohody s Čínou je z velké části vítězstvím Pekingu. Stačí porovnat dohodu podepsanou minulý týden s původními požadavky Washingtonu obsaženými v dokumentu, který unikl v květnu 2018. Jak píší Financial Times s ohledem na základní americké cíle: „Po téměř dvouletém vyjednávání o clech a proticlech žádný z těchto cílů Trump nesplnil.“
Čína má novou hrdinku v panteonu nové komunistické mytologie
30.11. 2019 Reportáže, analýzy, rozhovoryKomunismu obětovala všechno, včetně života
Konfliktní vztahy Ruska a Číny sahají hluboko do carské a císařské historie, a ačkoli se v roce 1860 podepsala smlouva určující hranice na Sibiři, přetrvával hlavně na straně Číny postoj, že dohoda je nespravedlivá.
Několik měsíců před vypuknutím aféry kolem firmy Huawei přišel francouzský deník Le Monde s ohromujícím odhalením: Číňané měli pět let každý den vysávat data z počítačů v sídle Africké unie v etiopské Addis Abebě. Monumentální komplex Čína stavěla a dodávala i veškeré IT vybavení a odborníky na kyberbezpečnost. Tato legrace Čínu stála 200 milionů dolarů a bylo bláhové si myslet, že si je na ničem nevybere. Dar Africe, humanitární štěnice.
Čína napnula síly k velkému cíli: předběhnout Západ na poli umělé inteligence a stát se díky tomu nejen technologickým, ale i mocenským vůdcem planety
Tak agresivní model expanze za krátké a cizí peníze, jaký předvedla CEFC, tady již dlouho nikdo neviděl. České příběhy z „devadesátek“ jsou proti tomu čajem ze závodní jídelny.
Čínské úřady tento týden vyhodily do povětří křesťanský kostel, který stál ve vnitrozemské provincii Šan-si; zbylé ruiny pak srovnaly se zemí buldozery a týmy dělníků se sbíječkami. Je to už druhý kostel, který úřady v oficiálně ateistické Číně tento měsíc zničily, a místní křesťané se proto obávají tažení proti svému vyznání.