Reportáže, analýzy, rozhovory

První fáze“ Trumpovy obchodní dohody s Čínou je z velké části vítězstvím Pekingu. Stačí porovnat dohodu podepsanou minulý týden s původními požadavky Washingtonu obsaženými v dokumentu, který unikl v květnu 2018. Jak píší Financial Times s ohledem na základní americké cíle: „Po téměř dvouletém vyjednávání o clech a proticlech žádný z těchto cílů Trump nesplnil.“

Několik měsíců před vypuknutím aféry kolem firmy Huawei přišel francouzský deník Le Monde s ohromujícím odhalením: Číňané měli pět let každý den vysávat data z počítačů v sídle Africké unie v etiopské Addis Abebě. Monumentální komplex Čína stavěla a dodávala i veškeré IT vybavení a odborníky na kyberbezpečnost. Tato legrace Čínu stála 200 milionů dolarů a bylo bláhové si myslet, že si je na ničem nevybere. Dar Africe, humanitární štěnice.

Čínské úřady tento týden vyhodily do povětří křesťanský kostel, který stál ve vnitrozemské provincii Šan-si; zbylé ruiny pak srovnaly se zemí buldozery a týmy dělníků se sbíječkami. Je to už druhý kostel, který úřady v oficiálně ateistické Číně tento měsíc zničily, a místní křesťané se proto obávají tažení proti svému vyznání.

Život každého z miliardy Číňanů má za několik let shrnout jediné číslo. Vláda chystá systém bodující politické smýšlení, finanční kázeň nebo péči o rodiče. Nízký „kredit“ má vést k pestré škále sankcí, od výpovědi z práce až po zákaz cestování. Systém už testují některé provincie či internetová seznamka.

Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.