Ministerský předseda Paroubek avizoval před cestou do Číny, že se chce zaměřit na hospodářská témata. Na dotírání novinářů, zda hodlá otevřít otázku lidských práv, odpovídal mlhavě. Nakonec je snad zmínil v rozhovoru s premiérem Wen Ťia-paem, ale co vlastně řekl, nepatří prý na veřejnost.
Rubriky
PEKING - Čína zahájila výcvik šestice pilotů, z nichž dva poletí letos v září do kosmu na palubě vesmírné lodi Šen-čou-6. Oznámily to místní sdělovací prostředky. Vypuštění kosmonautů na oběžnou dráhu kolem Země je dalším krokem ve ctižádostivých plánech čínského vesmírného programu.
PEKING - Finanční skupina PPF získala pravděpodobně svou první zakázku v Číně. Podle neoficiálních informací uspěla v tendru na odkup balíku špatných úvěrů v přepočtu za 600 milionů korun od jedné z čínských konsolidačních agentur. Novinářům to řekl vedoucí české pobočky PPF v Pekingu Jan Blaško. Dodal, že oficiální výsledky mají být známy během několika dnů.
Do belgického přístavu Antverpy dorazily první čínské osobní automobily určené pro náročný trh v západní Evropě. Jde o japonský model Jazz z automobilky Honda, vyrobený v Číně.
Do roku 2008 chce Čína privatizovat poslední branži, kterou dosud drží stát pevně v rukou: média. Tento sektor je už dnes čtvrtým největším odvětvím v rámci hospodářství.
Česká republika by mohla získat další velkou investici. Čínská společnost Changhong Electric Appliance, která je největším výrobcem televizí v Číně, by v Česku chtěla postavit svůj závod. Řekl to středočeský hejtman Petr Bendl. Firma si nyní vybírá místo, kde by měl závod stát.
Většina zemí své zahraniční vysílání v češtině zredukovala. V naší mateřštině ale vysílají až v daleké Číně. Shi Jun, Tang Furong alias Tomáš, Qi Dazhuang alias Dušan, Liu Zheng alias Bruno, Wang Danqing alias Daniel, Bao Yunnan alias Petr, Liu Hong alias Lucie, Mo Li, Cai Liang alias Klára a Wang Hongguang alias Světla a nakonec ještě David Jakš. To jsou členové české redakce Čínského rozhlasu pro zahraničí. China Radio International (CRI) zahájilo vysílání 3. prosince 1941 a čeština se začala…
Proč se české nevěsty strojí do bílých šatů? Protože je to barva čistoty. Proč smuteční hosté chodí v černé? Protože je to barva smrti a zármutku. Podobně zelená symbolizuje pro Evropany naději a nový život, červená lásku a blankytná nevinnost. Stejně významné jsou barvy i v Číně. Některé významy a způsoby jejich použití se ale od evropských liší.
Nástup internetu v Číně se poněkud opozdil za okolním světem. Zatímco ve většině zemí započala "webová revoluce" s prvními betaverzemi Netscapu během roku 1994, v Číně se začal internet masivně prosazovat až v roce 1996. Jako u mnoha podobných novinek v této zemi šlo však o nástup nekompromisní a raketový. Od samého počátku se přitom rozvoj počítačových sítí těšil bdělé pozornosti státních orgánů.