Reportáže, analýzy, rozhovory

Proč je Peking tak úspěšný ve třetím světě? Neklade si politické podmínky Čínský prezident Hu Jintao (Chu Ťin-tchao) ukončil návštěvu Afriky. V pořadí už třetí cesta za čtyři roky ho zavedla do osmi zemí. Peking tím jen potvrdil vzrůstající roli na černém kontinentu i narušení hegemonie USA a Evropy. Cena? Podle Západu vysoká, nicméně Peking se cítí vítězem. Na všech frontách.

Sands, Galaxy, Wynn, Diamond. Procházím mezi kasiny, která v Macau rostou jako houby po dešti. Sklobetonové budovy i komplexy napodobující buddhistické chrámy či starověké pevnosti. Umělý svět stvořený jako mávnutím kouzelného proutku. Od roku 1999, kdy bývalá portugalská kolonie Macao znovu připadla Číně, se zisk heren zvýšil více než pětkrát. Vydělávají nyní víc než kasina v Las Vegas. Místní obyvatelé mluví o Macau jako o "klidné zemi". Dříve tu byly na denním pořádku únosy či…

Konečně! Oficiální představitelé Číny jásají. ,,Nedostupný Tibet je připojen k železničnímu systému Číny. Modernizace dosáhla zaostalého regionu díky technickému zázraku, který umožnil vybudování trati na celoročně zmrzlé půdě v nejvyšší nadmořské výšce na světě.´´ Tak zní hrdé oficiální prohlášení.

Kulturní revoluce bývá označována jako jedno z největších barbarství 20. století, jehož charakteristickými rysy jsou zavraždění stovek tisíců lidí, zničení životů stovkám milionů dalších, udávání rodičů vlastními dětmi. Ztracená generace se naučila nevěřit nikomu, což se podepisuje na čínské společnosti i nyní. A dodnes není dostatečně prozkoumáno. Na čem se učenci shodují je fakt, že začalo před 40 lety a skončilo smrtí Mao Zedonga a pádem tzv. Gangu čtyř v roce 1976.

Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.