Největší vepřín na světě je v Číně

15.02. 2023 Podnikání v Číně

Ve střední Číně poblíž města Wu-chan vyrostl patrně největší vepřín na světě, do provozu byl uveden koncem roku 2022. Stavba má 26 pater a pojme až 650 tisíc zvířat. Komplex je schopen produkovat 1,2 milionu jatečných prasat ročně (což představuje 108 000 tun vepřového masa ročně. Do jednotlivých podlaží budovy i ven z ní se dostanou pomocí obrovského nákladního výtahu, který má nosnost 40 tun. Stavba kde je většina úkonů automatizovaná, vyšla v přepočtu na 14,2 miliardy Kč.

Budova je uspořádána tak, že první dvě podlaží jsou využité pro technické zázemí – např. zásobování krmivem. Od třetího patra funguje každé patro jako farma s tisícem prasnic na patro a výrobní kapacitou 25 tisíc jatečných prasat/rok. Centrální dispečink v prvním patře řídí krmivo a pitnou vodu pro každé patro a získává informace z indikátorů teploty, vlhkosti prostředí nebo koncentraci toxických plynů. Každé patro má jasné funkční členění – stáj pro prasnice, porodna, odchovna prasat a výkrm. Ve srovnání s tradičním chovem prasat může chov prasat v patrových budovách ušetřit více než 90 % půdy a více než 70 % vody. Inteligentní řízení ventilace může zároveň zajistit úplnou izolaci živých prasat od infekčních chorob z vnějšího prostředí. Důraz je kladen také na ohleduplnost k životnímu prostředí, odpadní voda se podle majitele čistí přímo na místě. Slibuje také velmi nízké emise skleníkových plynů a nulové emise exkrementů.

 

Čína je největším konzumentem vepřového masa na světě a podobné stavby jsou v zemi stále častější. Země začala s chovem prasat ve výškových budovách poté, co jejich populaci v posledních letech zdecimoval africký mor prasat. Ve městě E-čou už vyrostl identický druhý vepřín. Celkem jich má vzniknout pět a pojmou až tři miliony prasat.

Zdroj: Agropress

Další články

Nikdo nepochybuje, že Čína je významným hráčem ovlivňujícím mezinárodní ekonomické vztahy. Mnozí se dokonce přiklánějí k hypotéze, že Země Středu (Žong-guò, jak se Čína nazývá ve svém jazyce) jednou bude ekonomickou supervelmocí. K tomuto cíli ale ještě vede dlouhá cesta.

Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.