O KNIZE: Bambusy

13.03. 2008 Čínská kultura a tradice
Rukopis o bambusech v tušovém malířství východní Asie.

Lubor Hájek (1921-2000) je zakladatelem oboru vědy o asijském umění v Čechách. V letech 1952-1986 založil, budoval a vedl Sbírku orientálního umění Národní galerie v Praze, která sídlí na zámku Zbraslav. Je autorem dvaceti odborných publikací a více než dvou set studií o asijském umění, především o čínském malířství, keramice a archaickém umění, o japonské grafice a indickém sochařství a miniaturách. Autor pracuje s neobyčejnou šíří a hloubkou vědomostí a má schopnost dospívat k zobecňujícím, srovnávacím závěrům o podstatě východního myšlení a kultury a jeho sloh se vyznačuje esejistickou elegancí a vědeckou exaktností. Jeho knihy bohužel vycházely převážně v cizojazyčných mutacích a v češtině buď neexistují, nebo jsou dávno rozebrány. Rukopis o bambusech v tušovém malířství východní Asie je v současné době jediným dostupným titulem z Hájkova pera v češtině. Kniha vychází poprvé a posmrtně jako komemorativní tisk doplněný kompletní bibliografií všech titulů dr. Hájka a jeho životopisem a fotografiemi.

Martin Kříž

Další články

Proč se české nevěsty strojí do bílých šatů? Protože je to barva čistoty. Proč smuteční hosté chodí v černé? Protože je to barva smrti a zármutku. Podobně zelená symbolizuje pro Evropany naději a nový život, červená lásku a blankytná nevinnost. Stejně významné jsou barvy i v Číně. Některé významy a způsoby jejich použití se ale od evropských liší.

V Číně byla Nobelova cena vždy ostře sledována jako výraz světového uznání národním literaturám. Skutečnost, že se této pocty až do minulého týdne nedostalo žádnému spisovateli z Číny, se vší její bohatou literární tradicí a významem, přičítaným slovesným uměním, byla pro čínské intelektuály trpkou připomínkou neplnoprávného postavení jejich vlasti na pomyslné stupnici světových kultur v moderní době.

Letos v létě uplynulo vice než sto let od boxerského povstání v severní Číně a jeho potlačení spojenými armádami osmi mocností (Evropa, USA a Japonsko). Kulaté výročí této významné, ale na Západě polozapomenuté historické epizody prošlo vcelku bez povšimnutí, dokud na ně neupozornila jiná kontroverzní, symbolikou nabitá událost: 1. října, v den 51. výročí založení ČLR (a na svátek sv. Terezie z Lisieux, patronky misionářů), vyhlásil papež Jan Pavel II. kanonizaci 120 nových světců z Číny,…

Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.