Kolik olympijských kruhů, tolik olympijských maskotů

19.10. 2007 Čínská kultura a tradice
Pej Ťing Chuan Jing Ni! (Beijing Huanying ni!)

Pej Ťing Chuan Jing Ni! (Beijing Huanying ni!) Když největší, tak nejvíc, řekli si v Pekingu a za maskoty olympiády 2008 vybrali ne jednu či dvě, ale pět postaviček. Jaký to rozdíl proti Schussovi, neoficiálnímu patronovi ZOH 1968 v Grenoblu, či pestrobarevnému jezevčíkovi Waldimu, který se v Mnichově ´72 stal premiérovým maskotem. A kdo ví, možná že za četností postaviček je asijská tradice; dosud nejvíce promofigurek – čtyři sovičky – měla zimní olympiáda v japonském Naganu 1998. Ale spíše jde o marketing. Vše olympijské se tak skvěle prodává! Kvintet animovaných přátel představili organizátoři tisíc dnů před zahájením her. Pětici v barvách olympijských kruhů tvoří čtyři zvířátka – modrá ryba Pejpej 贝贝, černá panda Ťingťing 晶晶, žlutá antilopa Jingjing 欢欢 (prý je tibetská) a zelená vlaštovka Nini 妮妮. Doplňuje je rudý oheň Chuanchuan迎迎. Jména mají záměrně obě slabiky shodné, což je u čínských dětí způsob, jak vyjádřit city. V názvech postaviček se navíc skrývá slovní hříčka. Když se vysloví najednou „Pej Ťing Chuan Jing Ni“(Beijing Huanying ni! - tedy 北京欢迎你), dávají dohromady pozdrav „Vítejte v Pekingu“. „Pět přátel tvoří nádhernou rodinu, jež z Číny vysílá poselství dětem celého světa,“ přidal se k budovatelskému tónu i prezident MOV Jacques Rogge. Lze se jen těšit, jak olympijští potentáti přivítají emblém Putinových ZOH 2014 v Soči, jímž se má stát – věřte nevěřte – usměvavý delfín. Proč? „Rusům nevadí, že nemá nic společného se zimními sporty. Akorát by neměl být na lyžích, bude lepší jej spojit s olympijskými kruhy,“ řekl radní ze Soči podpořen šéfem ruského olympijského výboru Leonidem Tjagačevem. Delfín dal na frak všem medvědům (zdobil již Moskvu 1980), orlu, tetřevu, mamutíkovi, leopardovi, samovaru i krokodýlkovi. Kdo bude maskotem pražské olympiády, není jisté. Zda to bude stovka veverek či syslů, nebo nějací lidé, se teprve dozvíme. Olympijský zvěřinec Maskoti LOH: 1972: jezevčík Waldi 1976: bobr Amik (z algonkinštiny) 1980: medvěd Míša 1984: orel Sam s kloboukem 1988: tygřík Hodori z mýtů 1992: pejsek Cobi 1996: amorfní figurka Izzy (z věty "Whatizit?") 2000: ledňáček Olly, ptakopysk Syd a ježura Millie 2004: děti Phévos a Athéna Maskoti ZOH: 1968: postavička na lyžích Schuss – neoficiálně 1976: sněhulák Der Schneemann 1980: mýval Roni 1984: vlk Vučko 1988: lední medvědi Hidy a Howdy 1992: sněžný skřítek Magique 1994: princátka Kristin a Haakon 1998: sovičky Sukki, Nokki, Lekki a Tukki 2002: zaječice Powder, kojot Copper, medvěd Coal 2006: sněhová koule Neve a kostka ledu Gliz Pramen: ČTK, Olympic.org

Zdroj: Euro

Další články

Proč se české nevěsty strojí do bílých šatů? Protože je to barva čistoty. Proč smuteční hosté chodí v černé? Protože je to barva smrti a zármutku. Podobně zelená symbolizuje pro Evropany naději a nový život, červená lásku a blankytná nevinnost. Stejně významné jsou barvy i v Číně. Některé významy a způsoby jejich použití se ale od evropských liší.

V Číně byla Nobelova cena vždy ostře sledována jako výraz světového uznání národním literaturám. Skutečnost, že se této pocty až do minulého týdne nedostalo žádnému spisovateli z Číny, se vší její bohatou literární tradicí a významem, přičítaným slovesným uměním, byla pro čínské intelektuály trpkou připomínkou neplnoprávného postavení jejich vlasti na pomyslné stupnici světových kultur v moderní době.

Letos v létě uplynulo vice než sto let od boxerského povstání v severní Číně a jeho potlačení spojenými armádami osmi mocností (Evropa, USA a Japonsko). Kulaté výročí této významné, ale na Západě polozapomenuté historické epizody prošlo vcelku bez povšimnutí, dokud na ně neupozornila jiná kontroverzní, symbolikou nabitá událost: 1. října, v den 51. výročí založení ČLR (a na svátek sv. Terezie z Lisieux, patronky misionářů), vyhlásil papež Jan Pavel II. kanonizaci 120 nových světců z Číny,…

Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.