Martinův komentář - týdenní souhrn 27.11.-3.12.2006

08.12. 2006 Čínské komentáře

Kritika (a nasledna sebekritika) tydeniku Sanlian Shenghuo Zhoukan znovu nastoluje zajimavou otazku cenzury v Cine. Na rozdil od nekdejsich statu sovetskeho bloku aplikuje CLR prevazne neprimy system cenzury ex-post, ktery vede ve vetsine pripadu – ale ne ve vsech – k uvedomele autocenzure samotnych novinaru, a hlavne jejich redaktoru. Oddeleni propagandy (OP) na mistni i centralni urovni vetsinou neprovadi predbeznou cenzuru textu zpusobem, jak to kdysi cinil napr. ceskoslovensky Federalni urad pro tisk a informace (FUTI). Namisto toho vydava obecne, casto pomerne vagni smernice a “doporuceni”. Napr. v letosnim, na cetna citliva vyroci bohatem roce OP nabadala nezduraznovat prilis bolestive historicke udalosti (jako byla Kulturni revoluce nebo zemetreseni v Tchang-sanu), aby se zbytecne nejitrily nalady verejnosti. Jednotlive listy potom tyto smernice aplikuji dle sveho gusta a naturelu. Vetsina se poslusne prizpusobi, nektere se snazi narizeni ruznymi inovativnimi zpusoby obchazet, a jednou za cas se objevi nebojacny redaktor, ktery se rozhodne proste je ignorovat. Nasledky takoveho postoje se potom zase lisi podle konkretnich okolnosti, pozice prislusneho redaktora v oficialni hierarchii a neformalnich strukturach, a v neposledni rade podle miry pozornosti prislusnych organu. Kdo jsou ale ony prislovecne “prislusne organy”, ktere bdele zachyti odvazny clanek? Na rozdil od prevladajiciho nazoru se v prvni linii neangazuje OP, ale obskurni, pseudooficialni utvar zvany Skupina pro cetbu a kritiku periodik (Baokan yueping xiaozu). Podle utrzkovitych informaci, jez zacaly vychazet najevo teprve v poslednich mesicich, je tato Skupina jakymsi odstavistem pro presluhujici zaslouzile politruky, kteri se osvedcili mimoradne oddanym sekernictvim. Tito vyslouzilci s premirou volneho casu pak peclive procitaji tisk, a narazi-li na nejake nepravosti, nahlasi je OP. Zhruba tak cely process probehl napriklad pri nedavnem zastaveni casopisu Bod mrazu (Bingdian, priloha puvodne mladeznickeho listu Zhongguo qingnian ribao). Ten narazil (po nekolika varovanich) s pomerne odtazitym, akademickym clankem na tema kritiky historickych ucebnic v Cine. V pripade Sanlian Shenghuo Zhoukan byl prohresek mnohem frapantnejsi. „Bolestna historicka udalost“, kterou si OP nepralo zduraznovat, totiz na ctenare kricela primo z obalky s fotografii Jiang Qing pred soudem. Uvnitr cisla pak nasledovala cela sekce venovana zatceni Gangu ctyr jako poslednimu, zaverecnemu aktu Kulturni revoluce. Soudruzi ze Skupiny pro cetbu a kritiku to proste nemohli prejit. Tim spise, ze rada z nich zjevne sedi v organech Agitpropu prave jiz od dob Kulturni revoluce, a jsou jako pametnici a aktivni ucastnici na toto tema obzvlaste citlivi.

Martin Hála
martin.hala@cinsky.cz

Další články

Proč se české nevěsty strojí do bílých šatů? Protože je to barva čistoty. Proč smuteční hosté chodí v černé? Protože je to barva smrti a zármutku. Podobně zelená symbolizuje pro Evropany naději a nový život, červená lásku a blankytná nevinnost. Stejně významné jsou barvy i v Číně. Některé významy a způsoby jejich použití se ale od evropských liší.

V Číně byla Nobelova cena vždy ostře sledována jako výraz světového uznání národním literaturám. Skutečnost, že se této pocty až do minulého týdne nedostalo žádnému spisovateli z Číny, se vší její bohatou literární tradicí a významem, přičítaným slovesným uměním, byla pro čínské intelektuály trpkou připomínkou neplnoprávného postavení jejich vlasti na pomyslné stupnici světových kultur v moderní době.

Letos v létě uplynulo vice než sto let od boxerského povstání v severní Číně a jeho potlačení spojenými armádami osmi mocností (Evropa, USA a Japonsko). Kulaté výročí této významné, ale na Západě polozapomenuté historické epizody prošlo vcelku bez povšimnutí, dokud na ně neupozornila jiná kontroverzní, symbolikou nabitá událost: 1. října, v den 51. výročí založení ČLR (a na svátek sv. Terezie z Lisieux, patronky misionářů), vyhlásil papež Jan Pavel II. kanonizaci 120 nových světců z Číny,…

Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.