Čína má nový satelit. Je to nejmocnější nástroj pro pozorování Země

03.01. 2022 Reportáže, analýzy, rozhovory

Vyspělý čínský satelit pořídil snímky amerického města s vysokým rozlišením za méně než minutu. Žádný jiný satelit dosud nedosáhl tak skvělých výsledků.

 

Malá čínská družice za pouhých 42 sekund pořídila snímky rozsáhlého okolí amerického města, které jsou dostatečně ostré, aby bylo možné identifikovat vojenské vozidlo na ulici, píše South China Morning Post. Umožňovaly by také určit, jaký typ zbraně by mohl převážet. Komerční družice Beijing-3 o hmotnosti jedné tuny, kterou Čína vypustila v červnu, provedla hloubkový průzkum hlavní oblasti Sanfranciského zálivu o rozloze 3 800 km2. Podle vědců zapojených do projektu se družice během testování nakláněla a dělala ostré kruhy, čímž měnila úhel pohledu kamery na zem. Tento pohyb umožnil zachytit větší oblast, než se dosud podařilo jiným družicím. Snímek pořízený z výšky 500 kilometrů měl rozlišení 50 centimetrů na pixel. Test výkonu nad Severní Amerikou a dalšími oblastmi ukázal, že družice může pořizovat snímky, zatímco se její tělo otáčí rychlostí až 10 stupňů za sekundu, což je u družic bezprecedentní. „Čína sice přišla s agilní satelitní technologií relativně pozdě, ale v krátké době dosáhla mnoha průlomových úspěchů,“ řekl Yang Fang, vedoucí týmu vědců ze společnosti DFH Satellite Company. „Úroveň naší technologie dosáhla světové špičky.“

Díky technologii umělé inteligence může satelit samostatně plánovat svůj letový plán a monitorovat až 500 oblastí po celém světě, přičemž denně uskuteční téměř 100 opakovaných letů. Družice může také zjišťovat přítomnost konkrétních cílů a odesílat jejich snímky pozemní kontrole. Navzdory svým malým rozměrům je Beijing-3 označován za nejobratnější satelit. Podle vědců by se mohlo jednat o jeden z nejvýkonnějších satelitů pro pozorování Země, jaký byl kdy postaven.

 


Další články

Proč se české nevěsty strojí do bílých šatů? Protože je to barva čistoty. Proč smuteční hosté chodí v černé? Protože je to barva smrti a zármutku. Podobně zelená symbolizuje pro Evropany naději a nový život, červená lásku a blankytná nevinnost. Stejně významné jsou barvy i v Číně. Některé významy a způsoby jejich použití se ale od evropských liší.

V Číně byla Nobelova cena vždy ostře sledována jako výraz světového uznání národním literaturám. Skutečnost, že se této pocty až do minulého týdne nedostalo žádnému spisovateli z Číny, se vší její bohatou literární tradicí a významem, přičítaným slovesným uměním, byla pro čínské intelektuály trpkou připomínkou neplnoprávného postavení jejich vlasti na pomyslné stupnici světových kultur v moderní době.

Letos v létě uplynulo vice než sto let od boxerského povstání v severní Číně a jeho potlačení spojenými armádami osmi mocností (Evropa, USA a Japonsko). Kulaté výročí této významné, ale na Západě polozapomenuté historické epizody prošlo vcelku bez povšimnutí, dokud na ně neupozornila jiná kontroverzní, symbolikou nabitá událost: 1. října, v den 51. výročí založení ČLR (a na svátek sv. Terezie z Lisieux, patronky misionářů), vyhlásil papež Jan Pavel II. kanonizaci 120 nových světců z Číny,…

Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.