Čína má nový satelit. Je to nejmocnější nástroj pro pozorování Země

03.01. 2022 Reportáže, analýzy, rozhovory

Vyspělý čínský satelit pořídil snímky amerického města s vysokým rozlišením za méně než minutu. Žádný jiný satelit dosud nedosáhl tak skvělých výsledků.

 

Malá čínská družice za pouhých 42 sekund pořídila snímky rozsáhlého okolí amerického města, které jsou dostatečně ostré, aby bylo možné identifikovat vojenské vozidlo na ulici, píše South China Morning Post. Umožňovaly by také určit, jaký typ zbraně by mohl převážet. Komerční družice Beijing-3 o hmotnosti jedné tuny, kterou Čína vypustila v červnu, provedla hloubkový průzkum hlavní oblasti Sanfranciského zálivu o rozloze 3 800 km2. Podle vědců zapojených do projektu se družice během testování nakláněla a dělala ostré kruhy, čímž měnila úhel pohledu kamery na zem. Tento pohyb umožnil zachytit větší oblast, než se dosud podařilo jiným družicím. Snímek pořízený z výšky 500 kilometrů měl rozlišení 50 centimetrů na pixel. Test výkonu nad Severní Amerikou a dalšími oblastmi ukázal, že družice může pořizovat snímky, zatímco se její tělo otáčí rychlostí až 10 stupňů za sekundu, což je u družic bezprecedentní. „Čína sice přišla s agilní satelitní technologií relativně pozdě, ale v krátké době dosáhla mnoha průlomových úspěchů,“ řekl Yang Fang, vedoucí týmu vědců ze společnosti DFH Satellite Company. „Úroveň naší technologie dosáhla světové špičky.“

Díky technologii umělé inteligence může satelit samostatně plánovat svůj letový plán a monitorovat až 500 oblastí po celém světě, přičemž denně uskuteční téměř 100 opakovaných letů. Družice může také zjišťovat přítomnost konkrétních cílů a odesílat jejich snímky pozemní kontrole. Navzdory svým malým rozměrům je Beijing-3 označován za nejobratnější satelit. Podle vědců by se mohlo jednat o jeden z nejvýkonnějších satelitů pro pozorování Země, jaký byl kdy postaven.

 


Další články

Nikdo nepochybuje, že Čína je významným hráčem ovlivňujícím mezinárodní ekonomické vztahy. Mnozí se dokonce přiklánějí k hypotéze, že Země Středu (Žong-guò, jak se Čína nazývá ve svém jazyce) jednou bude ekonomickou supervelmocí. K tomuto cíli ale ještě vede dlouhá cesta.

Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.