Má ještě smysl stěhovat se do Číny? A na co se připravit?

14.03. 2016 Čínské komentáře

Po ekonomické krizi z roku 2008 se znatelně zvýšil počet Evropanů a Američanů, kteří začali žit v Číně. Důvod byl prostý – pracovní uplatnění. Ve své domovině nesehnali práci žádnou, nebo pouze takovou, která neodpovídala jejich kvalifikaci a představě o výši platu. Naopak čínské firmy sháněly schopné lidi, kteří uměli anglicky – učitele, administrativní pracovníky, manažery. Lákavé nabídce neodolala ani řada Čechů. Není se co divit, při nižších životních nákladech si /:tvydělali zhruba o polovinu více než na stejné pozici v České republice.

Nyní je v krizi Čína. Má ještě co nabídnout?

Má ale smysl uvažovat o stěhování do Číny i po krizi z roku 2015? Při pročítání zpravodajských a ekonomických serverů se může zdát, že odpověď je jednoznačná. Většina expertů se na problémy čínské ekonomiky dívá globální optikou. Navíc početná skupina odborníků nevidí situaci tak černě. „Zřejmě sílí obavy z tvrdého přistání, jaké by snížilo růst globální ekonomiky nejméně o čtvrtinu. Osobně považuji taková rizika za nadsazená. Čína spíš zpomalí svůj růst na pět procent, což bude stát Evropu malé desetiny procenta jejího růstu, ale nezastaví to její vlastní oživení tažené soukromou spotřebou,“ řekl Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank. To znamená, že prapůvod současných potíží je čínská snaha zmenšit svou závislost na těžkém průmyslu a levné pracovní síle ve prospěch spotřeby obyvatel. A to je pro kvalifikované cizince naopak dobrá zpráva a jejich šance na uplatnění by tím měly vzrůst. Na druhou stranu, situace je stále poměrně nejasná a nedá se nic s jistotou předpovědět. Riziko neúspěchu je tak vyšší, než tomu bývalo. Případný zisk je ale pořád dostatečně lákavý, aby se risk vyplatil. Navíc podle Jiřího Šimary ze společnosti Cyrrus země ještě nevyčerpala všechny možnosti: „Vláda ale i centrální banka má v záloze ještě velké množství různých podpůrných nástrojů, kterými může v případě nutnosti stimulovat ekonomiku.“ Život v Číně tak pořád stojí minimálně za úvahu, i když je takové rozhodnutí riskantnější, než tomu bývalo. Co vás čeká a nemine, pokud se rozhodnete pro krok do neznáma?

Co byste měli vědět před finálním rozhodnutím

Je několik aspektů, které jsou nedílnou součástí života v Číně, o kterých byste měli vědět předem – protože se s nimi budete muset naučit žít. • Životní prostředí. Pokud budete žít ve větším městě (což s největší pravděpodobností budete), předem se připravte na ohromné množství smogu, absenci modré oblohy a minimum zeleně. O neustálém hluku nemluvě. „Sluníčko tu svítí velmi málo, město je prakticky pořád v mlžném oparu a nikdo není schopný přesně odlišit, jestli se právě jedná o smog, anebo je to mlžný opar způsobený mořem a horami nedalekého Hongkongu,“ popisuje svoji zkušenost marketingový specialista Jan Oplatek, který pracuje v čínské pobočce Home Credit. • Přelidnění. Čína je jedno obrovské mraveniště, které je neustále v pohybu. Připravte se nejen na každodenní davy v ulicích, ale také na pro Evropana nepochopitelně podrobný zájem místních o vaši osobu. • Stravování. Pokud jsou vaše tři nejoblíbenější potraviny maso, mléčné výrobky a pečivo, raději se do čínského dobrodružství nepouštějte. Tyto komodity jsou většinou předražené a ne příliš kvalitní.

Vízum a práce

Abyste vůbec mohli vycestovat, potřebujete si vyřídit vízum. Studentské vízum (typ X) účastníkům výměnných pobytů většinou vyřizuje univerzita. Obchodní (typ F) a pracovní (typ Z) víza si můžete vyřídit sami, ale především v případě pracovního víza, které není vůbec snadné získat, je lepší nechat si jej zajistit pracovní agenturou. Využít služeb agentury – např. findworkabroad.com či horizoneslchina.com – je sice nejsnazší cesta, ale ne nutně ta nejlepší. Matěj Kytka, který v Číně začal přes agenturu pracovat jako učitel angličtiny, souhlasí: „Po mých zkušenostech s hledáním práce přes internet si opravdu myslím, že je možná lepší jet i na blind. Zaměstnavatelé si vás omrknou, můžete si zvolit lokaci a vyhádat si lepší peníze, než když dostanete práci přes agenturu.“

Ubytování

Snažte se najít si ubytování předem. Za poplatek můžete využít služby realitní kanceláře, nebo hledat na webu. Druhá varianta je pracnější, ale dá se tak podstatně ušetřit. Bydlet můžete sami ve vlastním bytě, nebo si pronajmout jeden pokoj v bytě s více lidmi. Druhá možnost je sice výrazně levnější, ale soužití s jinými kulturami může být náročné.

Stěhování

Jak dostat všechny potřebné věci na druhou stranu planety? Záleží na množství. Pokud bude třeba přestěhovat celý byt, nejsnazší cesta je oslovit některou z mnoha firem, které se zaměřují na stěhování do zahraničí. Zaměstnanec firmy přijede na obhlídku, zkonzultuje s vámi množství stěhovaných věcí a podle toho navrhne způsob dopravy a cenu. Většinou se část nákladu posílá lodí v kontejneru, menší část pak putuje letecky.

Přeprava zásilek

Drobností, které budete posílat, je spousta. Při balení vždycky na něco důležitého zapomenete a když ne, dříve či později budete chtít poslat k Vánocům či narozeninám svým blízkým dárky, nebo naopak vy zatoužíte po dobré české knížce či oblíbených bonbonech. Nejjednodušší je pochopitelně poslat balík. Cena dopravy je poměrně vysoká. Příliš spekulovat se ale nevyplácí. Nižší poštovné bývá obvykle vykoupeno dlouhou dodací dobou, mnohdy navíc s rizikem poničení či ztracení balíku. Dobrým kompromisem při posílání balíků do a z Číny je přepravce DeliBarry. Díky výhodným smlouvám se zavedenými dopravci dokáže nabídnout ceny výrazně nižší, než je pro jednotlivce běžné. Dopravu samotnou mají na starost zavedené firmy, takže nižší poštovné není vykoupeno kvalitou služeb. „DeliBarry využívám pravidelně a poskytuje rychlou a spolehlivou přepravu balíků,“ potvrzuje spokojenost zákaznice Iveta Česalová.

Pojištění

Základní pojištění mají zařízeno pouze studenti. Ostatní si musejí nějaké zajistit vlastními silami. Lidem bez pojištění nehrozí žádný postih, ale pokud se jim něco stane, vystavují se velkému nebezpečí. I z našeho pohledu banální zákrok se může v čínských nemocnicích pořádně prodražit a může nastat i situace, kdy doktor odmítne poskytnout pomoc bez složení zálohy. Je tedy lepší si alespoň základní pojištění zaplatit. Přestěhovat se do Číny sebou nese pochopitelně mnohem více povinností, věříme ale, že vám článek alespoň pomůže udělat si lepší představu o tom, co taková razantní životní změna obnáší.

Zdoj:net

More articles

Proč se české nevěsty strojí do bílých šatů? Protože je to barva čistoty. Proč smuteční hosté chodí v černé? Protože je to barva smrti a zármutku. Podobně zelená symbolizuje pro Evropany naději a nový život, červená lásku a blankytná nevinnost. Stejně významné jsou barvy i v Číně. Některé významy a způsoby jejich použití se ale od evropských liší.

V Číně byla Nobelova cena vždy ostře sledována jako výraz světového uznání národním literaturám. Skutečnost, že se této pocty až do minulého týdne nedostalo žádnému spisovateli z Číny, se vší její bohatou literární tradicí a významem, přičítaným slovesným uměním, byla pro čínské intelektuály trpkou připomínkou neplnoprávného postavení jejich vlasti na pomyslné stupnici světových kultur v moderní době.

Letos v létě uplynulo vice než sto let od boxerského povstání v severní Číně a jeho potlačení spojenými armádami osmi mocností (Evropa, USA a Japonsko). Kulaté výročí této významné, ale na Západě polozapomenuté historické epizody prošlo vcelku bez povšimnutí, dokud na ně neupozornila jiná kontroverzní, symbolikou nabitá událost: 1. října, v den 51. výročí založení ČLR (a na svátek sv. Terezie z Lisieux, patronky misionářů), vyhlásil papež Jan Pavel II. kanonizaci 120 nových světců z Číny,…

Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.