Nobelova cena za literaturu není vyřazovací soutěž. Její laureát nemusí nutně být největším spisovatelem všech dob, dokonce ani svých patnácti minut. Nositelem Nobelovy ceny se stane autor, který dokáže dostatečně zaujmout výběrovou komisi švédské královské akademie věd a norského Nobelova výboru. Tyto instituce jsou tvořeny konkrétními lidmi s konkrétními preferencem (a také s pevně danou kapacitou vstřebávání literárních podnětů v jazycích, kterými vládnou). Jako instituce jsou pak vázány jistými nevyslovenými pravidly, jako je alespoň přibližná geografická rovnováha udělených cen a obecně vnímaná míra tolerance k případné kontroverznosti uvažovaných kandidátů. Tento úhel pohledu je ovšem cizí čínským literárním kruhům. V Číně byla Nobelova cena vždy ostře sledována jako výraz světového uznání národním literaturám. Skutečnost, že se této pocty až do minulého týdne nedostalo žádnému spisovateli z Číny, se vší její bohatou literární tradicí a významem, přičítaným slovesným uměním, byla pro čínské intelektuály trpkou připomínkou neplnoprávného postavení jejich vlasti na pomyslné stupnici světových kultur v moderní době. Zisk této trofeje byl naopak toužebně vyhlížen jako důkaz definitivního překonání vleklé národní krize, datující se někdy od kapitulace tradiční čínské kultury před modernitou reprezentovanou britskými dělovými čluny. V uplynulých desetiletích stáli několikrát čínští spisovatelé této metě na dosah. Byl by si ji jistě zasloužil Lu Sűn (+1936), později se jako o možném kandidátu hovořilo o Pa Ťinovi a v posledních letech o snad nejznámějším představiteli čínského literárního exilu, básníku Pej Taovi.
More articles
Co znamenají čínské barvy
05.06. 2005Proč se české nevěsty strojí do bílých šatů? Protože je to barva čistoty. Proč smuteční hosté chodí v černé? Protože je to barva smrti a zármutku. Podobně zelená symbolizuje pro Evropany naději a nový život, červená lásku a blankytná nevinnost. Stejně významné jsou barvy i v Číně. Některé významy a způsoby jejich použití se ale od evropských liší.
Křesťané a komunisté v Číně
05.06. 2005Letos v létě uplynulo vice než sto let od boxerského povstání v severní Číně a jeho potlačení spojenými armádami osmi mocností (Evropa, USA a Japonsko). Kulaté výročí této významné, ale na Západě polozapomenuté historické epizody prošlo vcelku bez povšimnutí, dokud na ně neupozornila jiná kontroverzní, symbolikou nabitá událost: 1. října, v den 51. výročí založení ČLR (a na svátek sv. Terezie z Lisieux, patronky misionářů), vyhlásil papež Jan Pavel II. kanonizaci 120 nových světců z Číny,…
Internet s čínskými rysy
05.06. 2005Nástup internetu v Číně se poněkud opozdil za okolním světem. Zatímco ve většině zemí započala "webová revoluce" s prvními betaverzemi Netscapu během roku 1994, v Číně se začal internet masivně prosazovat až v roce 1996. Jako u mnoha podobných novinek v této zemi šlo však o nástup nekompromisní a raketový. Od samého počátku se přitom rozvoj počítačových sítí těšil bdělé pozornosti státních orgánů.