O KNIZE:Čang Chen-šuej: Šanghajský expres

15.11. 2008 Čínská kultura a tradice
Autor (1895-1967) byl ve 20.-40. letech 20. stol. jedním z nejpopulárnějších čínských spisovatelů.

Řada románů byla ve své době úspěšně zfilmována. V této novele z r. 1935 využívá námětu oblíbeného v tradiční čínské literatuře - setkání ctnostného muže s nevhodnou ženou, avšak přepracovává ho novým způsobem. Děj novely se odehrává během několika dní v první třídě vlaku jedoucího z Pekingu do Šanghaje. Zde se setká bohatý obchodník se záhadnou mladou dámou. Vznikne mezi nimi napjatý vztah, jeden druhého se pokouší svést, avšak tak, aby nikdo z nich neodhalil své úmysly předčasně či se společensky nekompromitoval. Nakonec se ukáže, že bohatý obchodník není až tak úctyhodný a kráska v nesnázích je spíše než femme fatale jen dívkou, která využívá všech možností, jak postoupit po společenském žebříčku. Přeložila Helena Heroldová, předmluvu napsal Dušan Andrš.

Martin Kříž

More articles

Proč se české nevěsty strojí do bílých šatů? Protože je to barva čistoty. Proč smuteční hosté chodí v černé? Protože je to barva smrti a zármutku. Podobně zelená symbolizuje pro Evropany naději a nový život, červená lásku a blankytná nevinnost. Stejně významné jsou barvy i v Číně. Některé významy a způsoby jejich použití se ale od evropských liší.

V Číně byla Nobelova cena vždy ostře sledována jako výraz světového uznání národním literaturám. Skutečnost, že se této pocty až do minulého týdne nedostalo žádnému spisovateli z Číny, se vší její bohatou literární tradicí a významem, přičítaným slovesným uměním, byla pro čínské intelektuály trpkou připomínkou neplnoprávného postavení jejich vlasti na pomyslné stupnici světových kultur v moderní době.

Letos v létě uplynulo vice než sto let od boxerského povstání v severní Číně a jeho potlačení spojenými armádami osmi mocností (Evropa, USA a Japonsko). Kulaté výročí této významné, ale na Západě polozapomenuté historické epizody prošlo vcelku bez povšimnutí, dokud na ně neupozornila jiná kontroverzní, symbolikou nabitá událost: 1. října, v den 51. výročí založení ČLR (a na svátek sv. Terezie z Lisieux, patronky misionářů), vyhlásil papež Jan Pavel II. kanonizaci 120 nových světců z Číny,…

Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.