Čínský animovaný chlapec vykouzlil miliardu dolarů

19.02. 2025 Reportáže, analýzy, rozhovory

Podle amerického webu Deadline, který sleduje dění v zábavním průmyslu, vyprodukovala film, jemuž se jako vůbec prvnímu podařilo utržit na jednom jediném trhu miliardu dolarů.

Jde o animovaný dobrodružný snímek Nezha 2: Zhi Mo Tong Nao Hai ( Nézhā zhī Mótóng Nàohǎi / 哪吒之魔童闹海)  o chlapci s kouzelnými schopnostmi, který bojuje s démony. Během týdne, kdy Čína slavila příchod lunárního Nového roku, utržil přes osm miliard jüanů (v přepočtu 1,1 miliardy dolarů či 26,8 miliardy korun). Stal se tak komerčně nejúspěšnějším čínským filmem vůbec; údajně překonal i dosavadní, čtyři roky starý rekord propagandistického díla z korejské války Čchang-ťin Chu (Bitva o jezero Čchang-ťin). Čínská média píší o národní pýše a důkazu o nepopiratelné síle tamní kinematografie, která navzdory obřímu trhu stále zaostávala za globálně úspěšnou hollywoodskou mašinerií.

Čína jde přitom popsanému úspěchu notně naproti distribučním inženýrstvím. Kvótami na dovoz filmů na druhý největší světový trh omezuje konkurenci, zároveň zvyšuje investice do filmového průmyslu, z nichž nemalá část teče do produkce extrémně populárních, vlasteneckých a nacionalistických filmů v souladu s politikou komunistické vlády a kýženým obrazem velké Číny. Vývoj urychlila pandemie covidu, kdy byla kina zavřená. Postpandemický čínský filmový průmysl byl silnější, naučil se točit vlastní blockbustery se solidními speciálními efekty. Čínské publikum začalo dávat před hollywoodskými velkofilmy stále více přednost kulturně blízkým filmům, které vyprávějí příběhy, jež znají. Příkladem může být loňský relativní neúspěch filmu Deadpool & Wolverine v Číně. 

Další metou je pro kouzelného chlapce podle médií zahraniční uvedení. Případný úspěch (někdo dokonce věří v další miliardu dolarů) by znamenal potvrzení globální atraktivnosti čínské animace. Čínští filmoví producenti už se na evropském a americkém trhu zabydleli.

Zdroj: Respekt

更多文章

Proč se české nevěsty strojí do bílých šatů? Protože je to barva čistoty. Proč smuteční hosté chodí v černé? Protože je to barva smrti a zármutku. Podobně zelená symbolizuje pro Evropany naději a nový život, červená lásku a blankytná nevinnost. Stejně významné jsou barvy i v Číně. Některé významy a způsoby jejich použití se ale od evropských liší.

V Číně byla Nobelova cena vždy ostře sledována jako výraz světového uznání národním literaturám. Skutečnost, že se této pocty až do minulého týdne nedostalo žádnému spisovateli z Číny, se vší její bohatou literární tradicí a významem, přičítaným slovesným uměním, byla pro čínské intelektuály trpkou připomínkou neplnoprávného postavení jejich vlasti na pomyslné stupnici světových kultur v moderní době.

Letos v létě uplynulo vice než sto let od boxerského povstání v severní Číně a jeho potlačení spojenými armádami osmi mocností (Evropa, USA a Japonsko). Kulaté výročí této významné, ale na Západě polozapomenuté historické epizody prošlo vcelku bez povšimnutí, dokud na ně neupozornila jiná kontroverzní, symbolikou nabitá událost: 1. října, v den 51. výročí založení ČLR (a na svátek sv. Terezie z Lisieux, patronky misionářů), vyhlásil papež Jan Pavel II. kanonizaci 120 nových světců z Číny,…

Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.