10月17日-10月23日中国新闻摘要

23.10. 2005 每周新闻摘要

日本首相小泉纯一郎十月十七日参拜了靖国神社。这是小泉担任首相以来第5次参拜。中国外交部长李肇星紧急召见日本驻华大使阿南惟茂,宣读了中国外交部关于小泉纯一郎参拜靖国神社的声明,对其行为予以严厉谴责。声明说,这种肆意伤害受害国人民感情和尊严、严重损害中日关系的错误行径,中国政府和中国人民表示强烈愤慨,并向日方提出强烈抗议。 十月十八日报道,中国外交部今天宣布,中国在日本首相小泉又一次参拜有争议的靖国神社后,取消日本外务大臣町村信孝对北京的访问。中国和韩国星期一都对小泉参拜靖国神社的行动表示了抗议。今天由日本超党派议员组成的“大家都来参拜靖国神社国会议员之会”的101名国会议员集体参拜了供奉有甲级战犯牌位的靖国神社。 中国航天部门资深主管今天表示,中国将按照预定计划突破和掌握航天员出舱活动和飞行器空间交会对接技术,在2007年实现航天员的太空行走。中国载人航天工程办公室主任唐贤明在新闻发布会上说,中国载人航天计划的第三步目标是建造一个永久的空间站。 二十世纪中国文坛巨匠、中国全国政协副主席巴金十月十七日在上海逝世,享年100岁。 美国国防部长拉姆斯菲尔德十月十八日到达北京,这是他近5年前担任国防部长以来第一次访问中国。 十月十九日报道,美国国防部长拉姆斯菲尔德会晤中国国家主席胡锦涛和国防部长曹刚川。曹刚川否认中国少报军事开支。拉姆斯菲尔德还参观了中国第二炮兵,也就是中国战略导弹部队的司令部。二炮司令靖志远对另一名中国将领最近的公开说法表示不以为然。那名将领说,如果美国介入台湾冲突,中国将对美国使用核武器。靖志远将军说,中国的政策禁止首先使用核武器。 针对亲民党所提出的“两岸和平促进法”,台湾总统陈水扁十月十八日指责为“台湾版的反分裂国家法”,绝不容许在立法院过关。陈水扁说,此法严重剥夺台湾对前途的选择,不是“和平法”,而是“投降法”。陈水扁甚至说,为阻挡此法,民进党立委们“该流血就要流血”。 中国国务院十月十九日发表“中国的民主政治建设”白皮书称,中国的民主政治建设将坚持共产党领导。这是中国政府首次发表关于民主政治建设的政府文告,白皮书全文3万多字,分12部分,包括人民代表大会制度、政治协商制度、民族区域自治制度、城乡基层民主等。 中国宣布在内蒙古地区爆发禽流感疫情。新华社十月十九日说,在内蒙首府呼和浩特附近的一个村子发现大约2千6百只死亡禽鸟。新华社说,这些死去的禽鸟感染了H5N1型禽流感病毒,但是没有说疫情是什么时候发生的,也没有说是哪种禽鸟。 在北京的卫生官员十月二十三日说,如果中国出现一例禽流感在人与人之间传染的病例,中国就将关闭边界。官方媒体报道说,虽然关闭边界会带来严重的经济后果,但是北京的当务之急是挽救生命并防止禽流感扩散。亚洲开发银行估计,如果在人群中间发生禽流感,即使程度不严重,也会造成最多可达1千亿美元的经济损失。香港当局上星期说,如果中国发生禽流感在人类中间传染的病例,就将关闭跟中国大陆的过境点。 正在梵蒂冈参加罗马天主教主教会议的世界各地250多位主教,10月22日致信未能赴会的4位中国主教,表示希望尽快看到梵蒂冈与中国复交。中国方面曾经表示,是台湾问题阻止了主教出席会议,致使四位主教都无法成行。中国当局也就梵蒂冈方面单方发出邀请表示了不满。罗马天主教香港教区主教陈日君、台湾的高雄教区单国玺主教和台湾地区主教团代表林吉男主教也出席了这次会议。 中国将投资1亿5000万元人民币,在上海建设1.5公里长的低速磁浮列车试验路段,预定年内开工。如果未来试验成功,将在明年底兴建一条20公里的低速磁浮路线通往世界博览会园区。

Jiří Hudeček
jiri.hudecek@cinsky.cz

更多文章

Proč se české nevěsty strojí do bílých šatů? Protože je to barva čistoty. Proč smuteční hosté chodí v černé? Protože je to barva smrti a zármutku. Podobně zelená symbolizuje pro Evropany naději a nový život, červená lásku a blankytná nevinnost. Stejně významné jsou barvy i v Číně. Některé významy a způsoby jejich použití se ale od evropských liší.

V Číně byla Nobelova cena vždy ostře sledována jako výraz světového uznání národním literaturám. Skutečnost, že se této pocty až do minulého týdne nedostalo žádnému spisovateli z Číny, se vší její bohatou literární tradicí a významem, přičítaným slovesným uměním, byla pro čínské intelektuály trpkou připomínkou neplnoprávného postavení jejich vlasti na pomyslné stupnici světových kultur v moderní době.

Letos v létě uplynulo vice než sto let od boxerského povstání v severní Číně a jeho potlačení spojenými armádami osmi mocností (Evropa, USA a Japonsko). Kulaté výročí této významné, ale na Západě polozapomenuté historické epizody prošlo vcelku bez povšimnutí, dokud na ně neupozornila jiná kontroverzní, symbolikou nabitá událost: 1. října, v den 51. výročí založení ČLR (a na svátek sv. Terezie z Lisieux, patronky misionářů), vyhlásil papež Jan Pavel II. kanonizaci 120 nových světců z Číny,…

Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.